У рік п’ятидесятиріччя Пакта розповідаємо, як організація змінює життя людей на краще. З 2019 року в Україні Пакт розпочав співпрацю з Міністерством закордонних справ Канади для реалізації п’ятирічного проєкту «Жінки України: залучені, спроможні, незламні». Мета проєкту - підвищення рівня реалізації прав людини жінками та дівчатами і просування гендерної рівності в Україні завдяки посиленню спроможності місцевих жіночих організації. Один із наших п’яти міжрегіональних хабів з розбудови потенціалу місцевих жіночих організацій (які допомагають жіночим організаціям стати сильними і спроможними) – харківська громадська організація «Центр гендерної культури», на базі якої діє перший та єдиний в Україні музей жіночої та гендерної історії. Про шлях від музею до потужного хабу, який об’єднав 18 організацій з п’яти областей, розповідають Тетяна Ісаєва, очільниця «Центру гендерної культури», директорка Музею жіночої та гендерної історії, та Тетяна Чернецька, менеджерка проєктів «Центру гендерної культури».
Як співпраця з Пактом позначилася на вашій організації та що вона вам дала?
Участь нашої організації у проєкті Пакту «Жінки України: залучені, спроможні, незламні» дає нам можливість вийти на новий рівень розвитку. Наша організація стала міжрегіональним хабом для розбудови потенціалу жіночих організацій Дніпропетровської, Запорізької, Луганської, Донецької та Харківської областей, а це означає – місцем сили та підтримки жіночих організацій цих регіонів.
Загалом Пакт спонукає змінюватися. Дуже допомогла організованість і системність, яку привніс Пакт у нашу роботу. Спочатку ми витрачали дуже багато часу на звіти Пакту. Але сьогодні ця системність допомагає нам пройти аудит. Адже усі необхідні документи вже систематизовані. І нині це економить нам час.
Ми здобули нових сильних партнерів, розширили географію діяльності, набули нових знань у сфері організаційного розвитку, побачили нові перспективи для власного розвитку.

Інтегрована оцінка організаційного та технічного потенціалу (ITOCA), яку для нас провів Пакт, допомогла розробити план інституційного розвитку, проаналізувати ресурси, зрозуміти, що необхідно допрацювати. Наша організація пройшла перереєстрацію, у рамках якої було змінено її назву з довгої та незручної на «Громадська організація «Центр гендерної культури», статут та юридичну адресу, яка тепер співпадає із фактичною. Відбулося розділенння функцій менеджменту та врядування – сформована Наглядова рада організації. Також відбулися значні зміни у системі бухгалтерського обліку, був автоматизований бухгалтерський облік, що виводить організацію на новий рівень фінансового управління. Попереду – розробка стратегічного плану.
Пакт навчив нас проводити ITOCA і тепер ми «каскадуємо» отримані знання на організації з нашої мережі – вже провели інтегровані оцінки для них і допомогли їм розробити плани інституційного розвитку. Тобто ми зміцнюємо не лише власний потенціал і змінюємося на краще, а й допомагаємо це зробити іншим жіночим організаціям.
Що для вас означає бути міжрегіональним хабом з розбудови потенціалу місцевих жіночих організацій?
Для нас бути хабом означає велику відповідальність перед проєктом, а перед іншими організаціями – бути лідером демократичних змін, впливовим гравцем у розбудові громадянського суспільства в Україні. Ми разом посилюємо український жіночий рух, намагаємося зробити його потужним та впливовим на процеси, які відбуваються в українському суспільстві.
Чому ви вирішили співпрацювати із Пактом?
Центр гендерної культури у 2009 році створив Музей жіночої та гендерної історії і з тих пір намагається робити видимою жіночу історію та сучасність. Тому коли ми дізналися, що Пакт впроваджує проєкт, націлений на підтримку жіночого руху, ми одразу зрозуміли, що маємо до нього долучитися.

Які виклики постали перед вами, коли ви стали хабом?
Головним викликом стало те, що в нашій організації питання інституційного розвитку не стояли на першому місці і нам довелося потужно працювати не лише з планами розвитку жіночих організацій, але й над власним планом, що безумовно виведе організацію на новий рівень.
Чим ви пишаєтеся найбільше у рамках проєкту?
Ми пишаємося кожним нашим досягненням, адже ми завжди вболіваємо за те, що робимо та працюємо на результат. Найбільшим нашими досягненнями на сьогодні, на наш погляд, є те, що нам вдалося посприяти підвищенню зацікавленості жіночих організацій в питаннях організаційного розвитку та розвитку ідей фемінізму, встановленню партнерських зав’язків між жіночими організаціями cхідного регіону. Наприклад, у Лисичанську завдяки ініціативі ГО «Жіноча правозахисна група» було зорганізовано виставку у краєзнавчому музеї «Невідомі сторінки жіночої історії», у рамках якої було представлено 15 різноманітних феміністичних та гендерних проєктів Музею жіночої та гендерної історії.
Чи щось вас вразило у Пакті/роботі з Пактом?
Більше за все нас вражає злагоджена робота команди Пакту, системний підхід до питань планування та звітності, підхід Пакту до методичного супроводу діяльності хабів, в тому числі чутливість до побажань та рекомендацій від них.
Що для вас означає Пакт?
Для нас Пакт – це міжнародний експерт з організаційного розвитку, який допомагає ставати сильнішими організаціям у різних сферах.
Як ви опишите одним словом Пакт або співпрацю із Пактом?
Системність.