Дар’я Каленюк – юристка, виконавча директорка та членкиня правління Центру протидії корупції. Експертка з міжнародно-правових механізмів протидії корупції, випускниця Чикаго-Кент коледжу права, стипендіатка програми ім. Фулбрайта 2010-2011. Про досягнення Дар’ї свідчить й те, що нещодавно вона увійшла до рейтингу «100 найвпливовіших жінок України» за версією журналу Фокус та очолила 37 місце. У 2011 році Дар’я долучилась до команди Pact, де пропрацювала рік менеджеркою адвокаційних проєктів. У цьому інтерв'ю, випущеному в рамках святкування 50-ї річниці міжнародної організації Pact, Дар'я поділилась досвідом співпраці з організацією та цікавими інсайтами про розвиток громадського сектору в Україні.
Коли ви зрозуміли, що хочете працювати в громадському секторі?
Я почала громадську діяльність у молодіжному русі, коли ще була студенткою у Харкові – займалася різноманітними проектами починаючи від влаштування свят в дитячих будинках, і закінчуючи євроінтеграційними проєктами для молоді в маленьких містечках східних регіонів України. Але щоб я не робила, якими б проєктами не займалась, все впиралось в ключову проблему – корупцію. Тож коли я отримала нагоду навчатися за програмою Фулбрайт в США, то зосередилась на вивченні того, як використовувати міжнародні юридичні інструменти для протидії корупції в країнах, що розвиваються. Саме тоді в мене виникло кілька ідей, що можна було б зробити для України.
Коли я повернулась до України, то приєдналась до команди Pact в якості менеджерки адвокаційних проєктів. Через Pact я ширше познайомилась з громадським сектором на національному рівні і невдовзі створила Центр протидії корупції разом з Віталієм Шабуніним. Спочатку Центр існував суто на волонтерських засадах у вільний від роботи час. Але потім ми отримали грантову підтримку, тож прийняла рішення піти з Pact та зосередитись на системній протидії корупції.
Чим вам запам’ятався період роботи в Pact?
У першу чергу, Pact запам’ятався величезною підтримкою великої кількісті різнопланових організацій та бажанням підтримувати нестандартні інноваційні ідеї. Деякі організації потрібно було інституційно підтягувати, в тому числі й антикорупційні. Моя роль як адвокаційної менеджерки була в тому, щоб допомогти цим організаціям зміцніти. Як на мене, саме тоді ми зробили ґрунтовні паростки, щоб деякі організації проросли й розвинулися. Тож можна з впевненістю сказати, що Pact це не просто підтримка проектів – це підтримка організацій, щоб вони ставали інституційно сильнішими.
В певний момент я відчула, що можу бути більш корисною своїй державі якщо буду розбудовувати ідеї та ініціативи всередині новоствореного Центру протидії корупції. Але все ж досвід роботи в міжнародної організації Pact, яка працює з проєктами міжнародної технічної допомоги, дозволив мені зрозуміти логіку цих проєктів – в чому їх сила, слабкі сторони, як цю допомогу можна активніше використовувати.
Що відрізняє Pact від інших донорів та міжнародних організацій?
Гнучкість. Ми в ЦПК цінуємо Pact саме за цю рису, а також за готовність завжди підтримувати інноваційні проекти та ідеї, які ще ніхто не підтримував. Наприклад, Центр протидії корупції дуже багато займається адвокацією. Це робота, яку складно передбачити – особливо коли йдеться про кількість круглих столів, зустрічей, акцій прямої дії, тощо. І в цій нестабільності, коли постійно змінюється політичне поле та обстановка, Pact завжди дозволяв нам бути гнучкими і використовувати фінансові ресурси, що ми маємо для реагування.
Також ми цінуємо те, що Pact допоміг Центру вибудувати сильну комунікаційну та аналітичну команди. Завдяки цим «накачаним м’язам» ми дуже оперативно реагуємо на різні кризові ситуації, як наприклад нещодавню кризу з рішенням конституційного суду про скасування антикорупційної реформи.
Інша важлива риса Pact – це готовність інвестувати в інноваційні ідеї й навіть ризикувати.
В які саме інноваційні проєкти Центру протидії корупції інвестував Pact?
Можу назвати три чудових приклади. По-перше, це база даних публічних діячів, яку створили в 2015 році за підтримки Pact. Зараз ми намагаємося зробити цей проект самоокупним та інституціоналізувати. Також ми розвиваємо партнерство з комерційною організацією. Відкриті дані з цієї бази вже продаються через нашого партнера кільком комерційним організаціям в Україні та закордон. При цьому сам сайт та база залишаються у відкритому доступі.
Інший інноваційний проект, в який ніхто не вірив, але Pact повірив, це міжнародна конференція «Демократія у дії». Ми планували запустити проєкт ще в квітні 2020 року, проте через введення карантинних обмежень нам довелося змінити час та формат конференції й адаптуватися до гібридного формату. Фактично ми почали всю роботу з нуля. Це був складний виклик, але Pact нас підтримав, повіривши в успіх. Й нам дійсно вдалося з першого разу зробити успіх, не зважаючи на складні обставини й карантинні обмеження. Ця конференція – це також яскравий приклад як Pact інвестує в партнерство різних громадських організацій, і я сподіваюся, що подальший розвиток конференції допоможе посилити це партнерство й синергію.
Також за підтримки Pact ми здійснили робочий візит в США. Хоча він і відбувся в дуже складних умовах карантинних обмежень, візит був вчасний. Ми зустрічалися з багатьма політиками, decision-makers та представниками аналітичних центрів в США. Під час цих зустрічей ми отримали нагоду зрозуміти ситуацію в Вашингтоні – почути як сприймається Україна, які є перспективи, як формується політика стосовно Росії. Також ми запросили багатьох з тих, з ким зустрічалися, на конференцію, взяти участь якщо не фізично, то онлайн.
Інший інноваційний продукт в який інвестував Pact – це рух платників податків, завдяки якому ми досягли мільйонів звичайних громадян, щоб вони зрозуміли, що вони є платниками податків. Ми досі тестуємо цей проєкт, але загалом з ком кампанією досягли мільйонів користувачів, аби вони могли порахувати свої податки, зрозуміти що вони платники податків.
Якою Ви бачите діяльність Pact у майбутньому?
Український осередок Pact насправді може задавати багато стандартів та підходів для роботи міжнародної організації на глобальному рівні. Наприклад, можна вивчати успішні кейси партнерств між українським громадським сектором й Pact та потім реалізовувати їх в тих країнах де є схожі умови й громадське середовище. Так, конференція «Демократія в дії» направлена на те, щоб просувати Україну як джерело рішень глобальних викликів. Ми можемо передати багато успіхів та досвіду, адже на це є запит. Тож я сподіваюсь, що міжнародний осередок Pact скористається цим запитом і нашим бажанням просувати Україну як джерело рішень.
Якщо говорити про діяльність Pact в Україні, я сподіваюся, що Pact продовжить інвестувати в інноваційні ідеї та інституційні проекти. Інституційна підтримка – це найкраща допомога для організацій, як працюють в умовах постійної невизначеності. За правильних підходів, вона допомагає вибудувати сильні команди. Pact має великий потенціал та перспективу давати поштовх до взаємодії між цими командами не лише в межах одного сектору, але і виходячи за них. Наш досвід показує, що співпраця сильних команд й інвестиція часу та ресурсів в їх розвиток мають великий потенціал в Україні. Громадський сектор в Україні сильний, але розфрагментований, і якщо ми будемо більше знати один про одного, спілкуватися один з одним, допомагати один одному, ми зможемо посилювати один одного.