Як напрацювання проєкту RESPOND продовжують допомагати пацієнтам і медпрацівникам сьогодні

Як напрацювання проєкту RESPOND продовжують допомагати пацієнтам і медпрацівникам сьогодні

Цьогоріч виповнюється 50 років, як Пакт втілює зміни по всьому світу. В Україні організація працює з 2008 року. Згадуємо, як Пакт протягом цього часу змінив життя людей на краще в Україні. Напрацювання проєкту USAID RESPOND, який Пакт впроваджував у 2012-2017 роках, продовжують нині слугувати пацієнтам і медичним працівникам у Миколаївській області. Про це розказує колишня регіональна координаторка проєкту та в минулому керівниця Миколаївського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Ірина Кочергіна.

Що змінилося із появою проєкту RESPOND? 

Змінився підхід. RESPOND підходив системно і комплексно до усіх питань. Почали працювати не лише із центрами СНІДу, а й з районними закладами охорони здоров’я області, залучали до роботи лікарів, медичних сестер, психологів, співпрацювали з громадськими організаціями на місцях. Усі ділилися своїм досвідом. Тоді вперше почули увесь медичний персонал, а не лише керівництво. Тобто не було підходу «зверху-вниз». Навпаки - враховували думку людей, які працюють на місцях, дослуховувалися до них. Разом, колегіально, проводили аналіз, виявляли причини, розробляли заходи із покращення роботи. Саме це допомогло краще зрозуміти проблеми з виявленням людей, які живуть з ВІЛ та розробити комплекс дій, щоб покращити ситуацію. Люди самі підказували, що робити, і це працювало. Нам вдалося покращити ситуацію в області.

Також відмінним було те, що працювали не лише з обласними центрами (як це було раніше), а з командою фахівців приїздили до віддалених сайтів АРТ (антиретровірусної терапії) та кабінетів «Довіра», щоб побачити роботу кожного закладу. Саме  такий підхід дозволив вирішувати проблеми на місцях більш ефективно.

Ще однією важливою новацією був підхід «плануй-роби-аналізуй-дій». Медичні працівники чекали нас, бо знали, що ми прийшли їм надати реальну допомогу, вислухати і почути кожного. Тепер вони знали, куди звернутися - завжди дзвонили у проєкт, мені, коли розуміли, чого не вистачає. Вони «розкрилися» і ми розуміли реальний стан речей. Це дозволило випрацювати рішення, виявляти слабкі місця і спрямовувати ресурси на їхнє вирішення.

Важливо, що реалізовувався підхід «рівний – рівному». Наприклад, член громадської організації, нині успішна людина, ділився своїм досвідом, розповідав про свій досвід. 

Respond

Що ще проєкт робив інакше?

Відмінною була і сама робота у проєкті і основне - це командний підхід: «один за всіх і всі за одного». Фахівці сайтів АРТ досі роблять славнозвісні каскади надання медичної допомоги (це такі графіки). Хоча спочатку неохоче малювали їх, а згодом не могли без них обійтися. Адже завдяки ним можна отримати хороший аналіз, виявити прогалини та зробити конкретні кроки для їх закриття. RESPOND передав усі інструменти та напрацювання, ними зараз користуються і вони дуже допомагають у роботі сьогодні.

Що важливе зробив проєкт для пацієнтів?

Ми навчили пацієнта цінувати своє здоров’я. Люди інакше стали відноситися до свого здоров’я. Спочатку, звісно, була недовіра. Водночас коли побачили, що їм хочуть допомогти, вона зникла. У нас був клієнтоорієнтований підхід.

Respond

Що ви можете сказати про RESPOND?

Усі заклади, де працював проєкт, із теплотою його згадують, згадують наші регіональні зустрічі, практичну допомогу на місцях та дуже хочуть продовжити співпрацю із ним. Команда була дуже чудово підібрана, усі професіонали, які «горіли» проєктом, прагнули і вірили в результат роботи.

 

Довідково: п’ятирічний проєкт USAID RESPOND Пакт виконував в Україні у межах  Надзвичайної ініціативи Президента США з надання допомоги у боротьбі з ВІЛ/СНІД (PEPFAR). Його метою було знизити рівень поширення ВІЛ-інфекції серед ключових груп та їхніх статевих партнерів завдяки зміцненню потенціалу українських закладів та організацій для реалізації якісних програм протидії ВІЛ-інфекції та покращенню якості ВІЛ-послуг. Проєкт завершив свою роботу у грудні 2017 року.